فولاد st52 چیست؟ کاربرد و مشخصات ورق st52

فولاد که در زبان انگلیسی به آن استیل گفته می‌شود یکی از با اهمیت ترین آلیاژهای آهن بوده که حاوی ۰.۰۰۲ درصد تا ۲.۱ درصد آن را کربن تشکیل می دهد. تغییر میزان کربن و دیگر عناصر موجود در این آلیاژ، خواص آن را تغییر می دهد و انواع متنوعی از فولاد به وجود می آورد. فولاد st52 یکی از پرکاربردترین فولاد های بازار آهن آلات است. این آلیاژ دارای استحکام کششی بالا و همچنین قیمت مناسب است و باعث می شود که ورق st52 کاربرد زیادی در صنایع مختلف از قبیل ساختمان سازی، سازه های زیر ساخت، خط تولید کشتی ها، قطارها، اتومبیل ها، ساخت سلاح های نظامی، ماشین آلات صنعتی و ابزار های گوناگون داشته باشد.

مشخصات ورق st52

امروزه فولادها عموماً با استفاده از روش های جدید مانند اکسیژن قلیایی تولید می شوند. این موضوع باعث می‌شود که قیمت فولاد ها تا حد چشمگیری کاهش پیدا کند و خلوص آن ها به شدت افزایش یابد. آلیاژ st52 یکی از این نوع آلیاژ هاست که خط تولید گسترده‌ای در سراسر جهان دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با مشخصات ورق st52 آشنا کنیم و به بررسی ویژگی های این فولاد، کاربردهای آن و خصوصیات فیزیکی اش بپردازیم. در نهایت نیز قیمت فولاد st52 را بررسی می کنیم. برای اطلاع از قیمت انواع آهن آلات مثل قیمت ورق سیاه و دریافت مشاوره رایگان، می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.

فولاد st52 چیست؟

استفاده از مصالح مستحکم و با کیفیت یکی از مهمترین اهداف کارشناسان ساختمان است. سال‌های زیادی است که فولاد و محصولات فولادی در عرصه صنعت ساخت و ساز به کار برده می شوند و علت پرطرفدار بودن آنها مناسب بودن قیمت در عین بالا بودن کیفیت شان است. ورق st52 در حقیقت شمش هایی از جنس فولاد هستند که با استفاده از عملیات احیا در کارخانه های ذوب آهن تولید می شوند و سپس در بازار آهن آلات توزیع می شوند. فولاد st52 در ساختار خود دارای ۲ درصد کربن، ۵۵% سیلیسیوم و ۶.۱ درصد منگنز است.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت فولاد st52

وجود عنصر منگنز در ساختار شیمیایی این فولاد موجب می شود که خواص ارتجاعی و مقاومت در برابر خمش در این فولاد بهبود یابد. از دیگر خواص ورق st52 مقاومت بالا، شکل پذیری آسان، سهولت در عملیات جوش و قیمت مناسب را می توان نام برد. این ویژگی ها باعث شده اند که فولاد st52 یکی از کاربردی ترین آلیاژ های موجود باشد. به کار گرفتن این آلیاژ در صنایع مختلف این نتیجه را به دنبال دارد که در هزینه ها صرفه جویی میشود و فولاد های گران قیمت تر کمتر استفاده می‌شوند.

چرا به این محصول، فولاد st52 گفته می‌‌ شود؟

همانطور که گفته شد آلیاژ st52 به دلیل مقاومت بالا و قیمت مناسب در صنایع مختلفی کاربرد دارد. جالب است بدانید که برای تولید این فولاد سنگ آهن خام ذوب می شود و سپس با افزودن عناصر مخصوص، زمینه تولید ورق st52 مهیا می شود. اما ممکن است برای شما این سوال به وجود بیاید که استفاده از این حروف و اعداد در اسم این محصول فولادی چه معنایی دارد؟ باید بدانید حروف شناسایی برای فولادهای ساختمانی معمولی st است و پس از این حروف عددی نوشته می شود که از ضرب کردن آن عدد در ۹.۸۱ حداقل استحکام کششی فولاد به دست می آید.

قیمت فولاد st52

عددی که پس از حروف اس و تی می آید نمایانگر میزان تنش نهایی فولاد است که برحسب کیلوگرم بر میلیمتر مربع محاسبه می شود. تنش تسلیم فولاد st52 برابر با ۳۶۰۰ کیلومتر بر سانتی متر مربع است میزان تنش نهایی آن ۵۲۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد.

ترکیب شیمیایی فولاد st52

وجود ویژگی های جوشکاری و برشکاری مناسب، شکل پذیری سرد و استحکام فولاد st52 توجه بسیاری از صنایع و مصرف کنندگان را به خود جلب کرده است. این خواص ویژه تا میزان زیادی بسته به وجود عناصر تاثیر گذار در ترکیب شیمیایی ورق فولادی st52 است. در ادامه به تحلیل و بررسی ترکیب شیمیایی ورق st52 می پردازیم.

 • فسفر: میزان فسفر به کار رفته در ترکیب شیمیایی این محصول ۰.۰۴۵ درصد است ست وجود فسفر خاصیت ماشینکاری براده برداری و استحکام در حالت گرم را بهبود می بخشد.
 • گوگرد: درصد گوگرد به کار رفته در ترکیب شیمیایی فولاد st52 برابر با ۰.۰۴۵ است که موجب می شود قابلیت ماشین کاری افزایش یابد اما اثری بر استحکام کششی ندارد.
 • سیلیسیم: وجود ۰.۵۵ درصد سیلیسیوم در ترکیب این فولاد موجب افزایش خاصیت ارتجاعی و بهبود استحکام آن می شود.
 • کربن: میزان کربن موجود در ترکیب شیمیایی این محصول ۰.۲۴ درصد است. هرچه میزان کربن در محصول کاهش یابد قابلیت جوشکاری و ماشینکاری افزایش می یابد. در حقیقت میزان کربن موجود در محصول با قابلیت جوشکاری و ماشینکاری رابطه عکس دارد.
 • منگنز: در میان عناصر به کار رفته در ترکیب شیمیایی ورق st52 منگنز بیشترین درصد یعنی ۱.۶۰ را به خود اختصاص داده است. وجود منگنز باعث سختی افزایش سختی پذیری نقطه تسلیم و استحکام نهایی فولاد می‌شود.
ترکیب شیمیایی فولاد st52

مشخصات عمومی فولاد st52

ورق فولادی st52 موجود در بازارهای کشور ما بر اساس استاندارد DIN17OO6 آلمان تولید می شود. البته باید بدانید که این استاندارد فولاد st52 امروزه منسوخ شده است و استاندارد DIN EN 100271 جایگزین آن شده است. از این نام همچنان در ایران ادامه دارد.

ورق st52 در بازار آهن آلات به نام ورق سیاه و فولاد منگنز کم کربن شناخته می شود. این محصول معمولا با گرید 3N عرضه می‌شود. یعنی با نام تجاری ST52-3N . اعداد ۱ تا ۳ که بعد از نام فولاد ذکر می‌شوند نمایانگر کیفیت و کارایی آن محصول هستند. گرید ۱ به کاربرد های معمولی اشاره دارد و معمولاً پس از نام فولاد نوشته نمی شود. گرید دو برای کارهای مهم بوده و در نهایت گرید۳ برای فولاد هایی با درجه خلوص زیاد و خواص جوشکاری مناسب استفاده می‌شود. حرف n نیز نمایانگر نرمالیزه شدن فولاد است.

خواص فولاد st52

جدول خواص فیزیکی

خواص فیزیکی ورق st52 در جدول زیر قابل مشاهده است:

خواص فیزیکی ورق st52

جدول خواص مکانیکی

خواص مکانیکی ورق st52 را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

خواص مکانیکی ورق st52

ویژگی های فولاد st52

همانطور که گفته شد انواع ورق st52 در مقابل سایر گرید ها انعطاف بیشتری دارد و قابلیت پیچ و خمش آن بیشتر است. همین موضوع سبب شده است که این فولاد وزن بیشتری را تحمل کند. وجود این ویژگی‌ها در مشخصات ورق st52 به دلیل وجود عناصری مانند سیلیسیوم و منگنز است که خواص فیزیکی و مکانیکی فولاد را تحت تاثیر قرار می دهند. فولاد st52 با افزایش یا کاهش عناصری که در آن وجود دارند تغییر می کند به همین دلیل میتوانیم بر اساس کاربردی که برای فولاد در نظر داریم، میزان عناصر موجود در آن را تغییر دهیم و در صنایعی مانند پل سازی و تولید تجهیزات و ماشین آلات از آن استفاده کنیم.

 • شکل پذیری و جوشکاری جزو مهم‌ترین ویژگی‌های این فولاد هستند. از طرفی قابلیت برش کاری این فولاد باعث میشود که کاربرد زیادی در بخش های مختلف تولید در صنایع گوناگون کشور داشته باشد.
 • سرعت خنک شدن فولاد st52 در مقایسه با گرید های دیگر پایین است و این به دلیل وجود منگنه در ساختار شیمیایی فولاد است. هرچه سرعت خنک شدن بیشتر باشد،  مقاومت فولاد کمتر می‌شود به همین دلیل می توان اینگونه گفت که وجود منگنه موجب شده است که مقاومت فولاد بالا رود و سرعت خنک شدن آن کاهش یابد.
 • استحکام فولاد st52 بالاست و مقاومت سایشی آن بیشتر است این به این معناست که ورق st52 در مقایسه با سایر گرید ها در برابر سایش و خوردگی مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد و این به دلیل وجود سیلیسیم در ترکیب شیمیایی این فولاد است.

مشخصات فولاد st52

 • ماشینکاری و پرسکاری مناسب
 • شکل دهی سرد خوب
 • استحکام خمشی زیاد
 • استحکام پیچشی زیاد
 • جوش پذیری مناسب
 • خواص ارتجاعی عالی
انواع فولاد st52

کاربرد فولاد st52

در بخش های قبلی توضیح دادیم که فولاد st52 به دلیل دارا بودن خاصیت های منحصر به فرد و استحکام بالا و همچنین قیمت مناسب نظر بسیاری از مصرف کنندگان را به خود جلب کرده است. در این بخش به بررسی کاربرد ورق st52 می‌پردازیم.

ساخت دیواره ریل

ساخت دیواره ریل با استفاده از فولاد st52 در میان تولیدکنندگان رواج زیادی دارد. چرا که این فولاد می تواند وزن زیاد قطار را تحمل کند و در برابر انواع سایش استحکام نشان دهد. این دلیل که ورق st52 ضربات وارده را با کمترین آسیب تحمل می کند به عنوان بهترین آلیاژ در ساخت دیواره ریل محسوب می شود.

ساخت اسکلت پل ها

دیگر کاربرد فولاد st52 استفاده در تولید پل هاست. این موضوع از دید هیچکس پوشیده نیست که پل ها جزء مهمی از همه شهرها هستند. شهرهای بزرگ تر پل های بیشتری دارند و نیاز است که این پل ها با بیشترین میزان استحکام تولید شوند. در این شرایط استفاده از ورق st52 برای ساخت اسکلت پل ها بهترین گزینه است؛ چرا که این فولاد توان و تحمل فشار وارد شده از وزن کامیون ها و انواع ماشینهای سنگین را دارد.

راهنمای خرید فولاد st52

ساخت جرثقیل

جرثقیل یک نوع ماشین است که توانایی حمل هر جسم سنگین و بزرگی را دارد؛ پس لازم است که از بهترین جنس فولاد تولید شده باشد. در ساخت این ماشین های پرقدرت نیز از انواع فولاد st52 استفاده میشود.

ساخت قطعات صنعتی

از دیگر موارد کاربرد فولاد st52 تولید قطعات ماشین هاست. تولید قطعات صنعتی و اتومبیل سازی دو حوزه مهم مصرف کننده ورق های فولاد st52 هستند. برخی از قطعات خودروهای سبک و سنگین لازم است از بیشترین مقاومت برخوردار باشند. چرا که در معرض فشار وزن زیادی قرار می گیرند. به طور مثال قطعاتی که در شاسی ماشین سنگین و سیستم تعلیق آن تعبیه می شود، باید از بهترین و بادوام ترین انواع فولاد ساخته شود. فولاد گرید st52 یکی از مناسب ترین گزینه ها برای این دسته از تولیدات است.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت فولاد st52

در این بخش به بررسی عوامل تاثیر گذار بر قیمت ورق st52 می پردازیم و این موارد را تک به تک مرور می کنیم.

قیمت ارز

ارز و به ویژه دلار در مشخص کردن قیمت تمامی محصولات فولادی از جمله قیمت فولاد st52 و قیمت ورق استیل 304 موثر است. این تاثیر از سه دیدگاه قابل بررسی است.

 • دیدگاه اول دلار و ارزش پول ملی است. ریال به عنوان پول ملی ایران آن با ارزهای جهانی مقایسه می شود هر میزان که ارزش ریال در مقایسه با دلار کاهش یابد قیمت ها افزایش می یابد.
 • دیدگاه دوم دلار و واردات است. تعدادی از محصولات پایه برای ساخت فولاد مانند قراضه آهن به صورت واردات به بازار تزریق می شوند. با افزایش هزینه واردات این کالاها قیمت شمش فولادی و بالطبع قیمت محصول نهایی افزایش می یابد.
 • مورد سوم اثرات روانی دلار است. تجربه نشان می دهد که تغییرات قیمت دلار و پیش بینی مصرف کنندگان آنها را به صورت روانی تشویق به واکنش می کند. ممکن است افراد برای خرید ورق st52 دچار هجوم و بی‌رویه شوند و افزایش هیجانی تقاضا موجب می شود که قیمت ها بیشتر از قبل تغییر کنند.
میلگرد st52

عرضه و تقاضا

عرضه و تقاضا برای شمش فولادی از اصول پایه برای قیمت‌گذاری مقاطع فولادی از جمله فولاد st52 است. میلگرد st52، تسمه st52 و ورق st52 به طور مستقیم بر اساس میزان عرضه و تقاضا قیمت گذاری می شود.

قیمت مواد اولیه

مواد اولیه برای تولید مقاطع فولادی، سنگ آهن، قراضه آهن و یا آهن اسفنجی تاثیر بسیار زیادی در تعیین قیمت مقاطع دارد.

آب

آب مایه حیات فولاد است. به عبارت دیگر آب به عنوان اصلی ترین خنک کننده در عملیات تبدیل آهن اسفنجی به فولاد اهمیت بسیار زیادی دارد. شرایط آبی در ایران اخیراً دستخوش تغییرات زیادی شده است. وضعیت آب می توانند به تغییر در قدرت تولید فولاد و در نتیجه میزان عرضه ورق st52 منجر شود.

هزینه های جانبی

هزینه های جانبی نیز می‌توانند تاثیر قابل توجهی بر قیمت ورق st52، تسمه st52 و میلگرد st52 بگذارد. این هزینه ها شامل هزینه های تولید و نیروی کار هزینه های حمل و نقل، قیمت نفت و … است.

قیمت ورق st52

راهنمای خرید فولاد st52

انواع فولاد st52 در مقاطع گوناگونی از جمله میلگرد st52 از قطر ۲۰ میلیمتر تا ۸۰۰ میلیمتر، ورق st52 با ضخامت ۳ میلی متر تا ۱۵۰ میلی متر و تسمه st52 در سایز های گوناگون تولید شده و به فروش می رسد. این نوع فولاد ها عموماً در کارخانه های داخلی مانند فولاد آلیاژی اصفهان، فولاد آلیاژی ایران و فولاد آلیاژی اسفراین تولید می شوند و به دست مصرف کنندگان می‌رسند.

اگر شما نیز از مصرف کنندگان ورق st52 هستید به شما توصیه می کنیم قبل از اقدام به خرید در مورد عوامل تاثیر گذار بر قیمت فولاد st52 اطلاعات کسب کنید و با متخصصین در حوزه آهن آلات مشورت کنید. همچنین بهتر است خرید خود را شرکت هایی مثل آهن یار که فولادهای آلیاژی را با مدارک و آنالیز های قابل اطمینان عرضه می کنند انجام دهید.

خرید فولاد st52

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم بطور کامل به این سوالات پاسخ دهیم که ورق st52 چیست؟ کاربرد آن چیست؟ انواع فولاد st52 شامل چه مقاطعی می‌شود؟ ویژگی ها و خواص این فولاد چیست و عوامل موثر بر قیمت آن کدامند؟ نکته مهم در رابطه با خرید فولاد ST52 این است که بهتر است این محصول را از خریداران معتبر تهیه کنید و به عواملی که قیمت آن را تغییر می‌دهند مانند قیمت دلار توجه داشته باشید. پیش از ثبت سفارش و انجام خرید، بهتر است برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما در تماس باشید. قیمت انواع ورق، مثل قیمت ورق استیل 316 و قیمت ورق استیل 430 را نیز می‌توانید با کمک جدول قیمت بروز دریافت کنید.

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی