قیمت فولاد CK45 و کاربردهای آن

فولاد، یک آلیاژ پراستفاده و بااهمیت در حوزه‌های مختلف کشور است. ساخت انواع متنوع فولاد روزبه‌روز در حال افزایش و تنوع این فلز بااهمیت به‌تدریج در حال دگرگونی و پیشرفت است. جالب است بدانید که با اضافه‌کردن عنصرهای دیگری به ترکیب شیمیایی فولاد، می‌توانیم ویژگی های آن را تا حدودی تغییر دهیم و خواصی از جمله ثبات در دمای بالا و مقاومت زیاد در مقابل خوردگی و ساییدگی را در آن به وجود بیاوریم. محصولی که با استفاده از این روش و در کوره‌های آلیاژسازی تولید می‌شود را فولاد آلیاژی می‌نامیم. یکی از پرکاربردترین و مهم‌ترین انواع فولاد آلیاژی، فولاد CK45 نام دارد.

در این مقاله قصد داریم شما را با ساختار و ویژگی های فولاد CK45، کاربرد فولاد CK45 و شکل‌های گوناگون این آلیاژ آشنا کنیم و به قیمت فولاد CK45 و همچنین عوامل موثر بر قیمت فولاد  بپردازیم. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و قیمت انواع ورق استیل با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

کاربرد فولاد CK45

فولاد CK45 چیست؟

همه محصولات فولادی که در صنایع مختلف کوچک و بزرگ کاربرد دارند را طبق میزان سختی آنها به سه دسته کربن پایین، کربن متوسط و کربن بالا تقسیم‌بندی می‌کنند. فولاد CK45 که به نام استیل ck45 نیز معروف است، جزو در دسترس‌ترین و همچنین متداول‌ترین انواع فولاد محسوب می‌شود. فولاد CK45 هم به‌صورت نرمال و هم به‌صورت عملیات نورد گرم قابلیت ساخت دارد و در دسته‌بندی محصولات کربن متوسط قرار می‌گیرد. در ساختار فولاد CK45 به جز کربن، عنصرهای منگنز و سیلیسیوم نیز وجود دارد.

ویژگی های فولاد ck45

فولاد CK45 دارای ویژگی های خواصی است که آن را در برابر اصطکاک، کشش و همچنین ضربه مقاوم می‌کند. به همین دلیل است که این فولاد برای عملیات حرارتی مختلف مناسب است. این نوع از فولاد دارای ویژگی های مناسبی مانند مقاومت در برابر ضربات، مقاومت کششی، اصطکاک و استحکام زیاد است که این ویژگی ها فولاد CK45 را برای انجام عملیات حرارتی متنوعی مناسب کرده است. به این دلیل که کربن موجود در فولاد CK45 موجب افزایش انعطاف‌پذیری آن می‌شود، این فولاد را زمانی به کار می‌برند که قصد داشته باشند در صنایعی مانند خودروسازی، قطعات فولادی به کار ببرند. فولاد CK45 عموماً به‌عنوان ماده اولیه برای تولید و ساخت میلگرد، ورق و تسمه به کار می‌رود.

ورق فولاد CK45

باوجوداینکه فولاد CK45 جوش‌پذیری خوب و مناسبی دارد، باتوجه‌به این موضوع که میزان کربن و منگنز این فولاد آن را مستعد سختی و ترک‌خوردگی می‌کنند، باید در فرایند جوشکاری دقت زیادی داشته باشیم. فرایند ساخت فولاد CK45 به این روش است که دو عنصر منگنز و کربن در کوره‌های آلیاژسازی به آهن ذوب شده اضافه می‌شود و با استفاده از روش‌های ریخته‌گری پیوسته محصول نهایی در اشکال گوناگونی تولید خواهد شد.

کاربرد فولاد CK45

کاربرد انواع فولاد CK45 طبق ویژگی ها و خواص ویژه‌ای که دارد متفاوت است. همین موضوع باعث می‌شود که فولاد CK45 در ساخت ابزار و تولید وسایل گوناگون به کار رود.  مهم‌ترین موارد کاربرد فولاد CK45 را در ادامه بیان می‌کنیم.

 • قابل‌استفاده در صنایع گوناگون از قبیل صنعت خودروسازی و تولید خودروهای سبک‌وسنگین
 • استفاده در صنایعی مانند نفت و پتروشیمی
 • تولید قطعاتی از قبیل میل‌لنگ، میله‌های متصل‌کننده، شفت، بوش، اکسل چرخنده کوچک و …
 • ساخت ابزارهای دستی مانند چکش، انبردست، پیچ، میخ، چاقوهای آهنی و دندانه‌دار
 • تولید ابزارآلات مختلف مانند گاوآهن و سایر ابزار کشاورزی

به‌طورکلی موارد استفاده از فولاد CK45 در فعالیت‌های سرد، آبدهی، برگشت دهی، یکنواخت‌سازی و همچنین ساخت قطعاتی که در معرض تنش‌های متوسط قرار می‌گیرند، زیاد است. البته باید دقت داشت که در طی این فرایندها، نکاتی مانند نقاط ذوب‌آهن و همچنین فولاد موردتوجه قرار گرفته شوند تا محصول خروجی از استانداردهای موردنظر و مقاومت مناسب برخوردار باشد.

خواص مکانیکی فولاد CK45

 • استحکام کششی تا میزان ۵۸۵ مگاپاسکال
 • نسبت پویسون ۲۹
 • میزان دمای سختی تا میزان ۸۲۰ تا ۸۶۰ درجه سانتی‌گراد
 • درجه دمای آنیلینگ به میزان ۶۵۰ تا ۷۰۰ درجه سانتیگراد
 • دمای آهنگری تا میزان ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد
 • افزایش طول محصول تا میزان ۴ الی ۱۰ درصد

ترکیب شیمیایی فولاد CK45

در جدول زیر ترکیب شیمیایی آلیاژ CK45 مشاهده می‌شود.

ترکیبات شیمیایی فولاد CK45

میلگرد CK45 چیست؟

شمش‌های فولادی CK45 تحت دمای بسیار زیاد و پس از طی‌کردن چندین مرحله از عملیات نورد، به مقاطعی با شکل دایره تبدیل می‌شوند. افزایش درصد کربن در ساختار میلگردهای CK45 در مقایسه با میلگردهای معمول فولادی، باعث می‌شود تا جنس این میلگردها دارای استحکام و سختی بسیار بالاتری باشند. این نوع از میلگردها در دمای ۶۵۰ الی ۷۰۰ درجه سانتیگراد تحت حرارت پخته می‌شود و سپس در دمای بین ۹۰۰ تا ۱۱۵۰ درجه تحت عملیات آهنگری قرار می‌گیرند. میلگردهای ck45 پس از نرمال‌سازی و انجام عملیات تاب‌کاری، به کمک روغن در دمای ۸۰۰ تا ۸۲۰ درجه و یا به کمک آب در دمای ۸۰۰ تا ۸۳۰ درجه مورد عملیات سرد کاری قرار می‌گیرند و این فرایند موجب می‌شود که سختی آنها افزایش یابد.

بهتر است پیش از شروع کردن عملیات سرد کاری، اطمینان حاصل کنیم که حرارت کاملاً تخلیه شده باشد. در نهایت عملیات خستگی در دمای ۵۵۰ الی ۶۶۰ درجه سانتی‌گراد بر روی میلگردها صورت می‌گیرد. با تغییر کردن میزان سختی میلگرد و سایر ویژگی ها، دمای قطعه در این بازه تنظیم می‌شود. این فرایند به عوامل مختلفی مانند سرعت حرارت، زمان غوطه‌ور شدن در آب یا روغن و همچنین سرعت سرد کاری بستگی دارد. حداقل تنش تسلیم میلگرد ck45، ۳۵۵ نیوتن بر مترمربع و حداقل استحکام کششی آن ۶۱۰ نیوتن بر مترمربع است.

فرایند ساخت فولاد CK45

استانداردهای میلگرد CK45

استانداردهای میلگرد CK45 توسط سازمان‌های DIN آلمان و SAE آمریکا تعیین می‌شود. این سازمان‌ها انواع مختلف استاندارد میلگرد و مشخصات آن را تعیین می‌کنند. میلگرد CK45 به ترتیب با استانداردهای1.1191 و ۱۰۴۵، نام‌گذاری شده است. میلگردهای کربن متوسط در بازارهای داخلی ایران تحت عنوان‌های ۱۰۶۰، V945 و C60 با قطرهای ۱۲ الی ۸۰۰ میلیمتر به‌صورت شاخه‌های شش‌متری مورد خریدوفروش در بازار آهن آلات قرار می‌گیرند. همچنین عرضه شدن میلگردهای CK45 عموماً به‌صورت خام یا آنیل و همراه با کمترین میزان سختی و استحکام صورت می‌گیرد تا انجام عملیات در حوزه‌های مختلف بر روی میلگردها ساده‌تر شود. قیمت میلگرد CK45 در مقایسه با نمونه‌های مشابه بالاتر است و باتوجه‌به برند تولیدکننده ممکن است قیمت آن نوساناتی داشته باشد.

ورق CK45

ورق‌های CK45 که در صنعت و ساخت‌وساز به سازه‌های مهندسی مشهور هستند، ورق های استیل یا کربن متوسط نیز نام دارند. برای ساخت ورقه های CK45 به شیوه نورد داغ ابتدا تختال‌های فولادی از فرایند و عملیات ریخته‌گری مداوم به دست می‌آید و سپس به کمک دستگاه هوابرش در ابعاد مشخص بریده می‌شوند. سپس این قطعه‌ها در کوره‌های مخصوص پیش گرم شده قرار می‌گیرد و پس از انجام چند مرحله عملیات نورد گرم، به ضخامت موردنظر مصرف‌کنندگان می‌رسند. ضخامت‌های معمول برای ورق های CK45 ۳ تا ۵۰ میلیمتر و ابعاد آن ۶۰۰۰ در ۲۰۰۰ و ۱۵۰۰ در ۶۰۰۰ میلی‌متر است.

ورق ضد سایش

قیمت ورق CK45 با درنظرگرفتن ابعاد و اندازه‌های ساخته شده و همچنین کارخانه تولیدکننده و کیفیت و مشخصات ورق های CK45، متفاوت است. همچنین قیمت آنها از ورق های آهنی بیشتر است. ویژگی های کششی در ورق های CK45 بسیار بالاست و باعث می‌شود که انواع ورق CK45 در دسته ورق های ضدسایش قرار بگیرند. این خاصیت در کنار سختی‌پذیری و جوش‌پذیری موجب می‌شود که ورق CK45 در تولید قطعاتی مانند تیغه‌های ماله‌کشی که مقاومت کمی در مقابل ساییدگی دارند، استفاده شود. این تیغه‌ها به دلیل این که در معرض سایش مداوم با بتن قرار می‌گیرند، به‌کاربردن ورق CK45 موجب افزایش خاصیت فنری شکل تیغه‌ها می‌شود، از خم شدن آنها در برابر فشارهای وارد شده جلوگیری کرده و آنها را مقاوم می‌سازد.

کاربرد ورق های آلیاژی CK45

 • تولید قطعاتی که در دمای زیاد یا دمای خیلی پایین کار می‌کنند.
 • ساخت مخازن تحت‌فشار
 • تولید تجهیزات شهرسازی مانند پل‌ها جاده‌ها و حمل‌ونقل
 • تولید قطعاتی که در مواجهه با رطوبت نمک دریا و اسید قرار می‌گیرند و مستعد خوردگی و زنگ‌زدگی هستند. البته دقت داشته باشید که به دلیل کمتر بودن میزان کروم در ساختار ورق CK45 در مقایسه با دیگر آلیاژها، مقاومت این ورق در برابر زنگ‌زدگی کمتر است و معمولاً ورق در شرایط ذکر شده استفاده نمی‌شود.
مشخصات فولاد CK45

تسمه CK45

تسمه‌های CK45 از ورق های فولادی تهیه می‌شوند. تسمه CK45 با دو شیوه معمولی و ذوب مجدد تولید می‌شود. این تسمه سختی و طول عمر بالاتری در مقایسه با سایر تسمه‌های موجود در بازار آهن آلات دارد و همچنین به سه دسته فابریک، نوردی و ماشین‌کاری تقسیم می‌شود.

تولید تسمه CK45 به روش ساخت دیگر تسمه‌ها صورت می‌گیرد. شمش‌های فولادی که دارای طول و عرض مشخصی هستند، پس از اینکه گرم شدند تحت‌فشار غلتک قرار می‌گیرد و سپس تسمه‌هایی با ضخامت و ابعاد مشخص تولید می‌شود.

تسمه‌های ماشین‌کاری از برش ورق به قطعاتی با عرض معین تولید می‌شود. در این روش ممکن است تنش برشی موجب شود که تسمه‌ها خمیده شود. جالب است بدانید که برای رفع این خمیدگی، از روشی به نام اتو کردن استفاده می‌کنند که مشابه روش نورد سرد است.

خمیدگی و تابیدگی در تسمه‌ها هنگامی بیشتر می‌شود که عرض آنها کمتر باشد. عموماً این تسمه‌ها دارای ۶ الی ۱۰ متر طول، ۱۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر عرض و همچنین ۳ الی ۱۲ میلی‌متر ضخامت هستند.

قیمت فولاد CK45

همان‌طور که بیان شد قیمت فولاد CK45 در مقایسه با فولادهای دیگر کمتر است. این فولاد باتوجه‌به خواص مناسب مکانیکی و متالوژی‌اش در صنعت ساختمان‌سازی و معدن، تجهیزات آزمایشگاهی، خودروسازی، غذا و دارو، کشاورزی، پتروشیمی و نفت و گاز و همچنین تولید تجهیزات جنگی به کار می‌رود. قیمت فولاد CK45، این محصول را برای استفاده‌های ذکر شده مناسب‌تر می‌کند. برای مثال، جهت ساخت ابزارهای خاک ورز به فولادهای ارزان‌قیمت نیاز است که نسبت به ضربه و سایش مقاوم باشند. در این شرایط به دلیل مناسب‌تر بودن قیمت فولاد CK45، از این فولاد استفاده می‌شود. همان‌طور که گفته شد، فولاد CK45 در تولید گاوآهن و دیگر ابزارهای کشاورزی به کار می‌رود. موارد مختلفی بر قیمت فولاد CK45 تاثیر گذار هستند که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

میلگرد CK45

عوامل تاثیر گذار بر قیمت فولاد ck45

قیمت فولاد CK45 امروزه دارای نوسانات زیادی است. این موضوع باعث شده است مصرف‌کنندگان به تحلیل عوامل بر قیمت فولاد CK45 رو بیاورند و اثرگذاری فاکتورهای گوناگون در داخل و خارج کشور را مورد بحث قرار دهند. در این بخش به بررسی عوامل تاثیر گذار بر قیمت فولاد CK45 می‌پردازیم و آنها را به تفکیک بیان می‌کنیم.

تاثیر ارز بر قیمت فولاد CK45

یکی از عوامل موثر بر قیمت فولاد CK45 است. چرا که بخش قابل‌توجهی از فولاد CK45 موجود در کشور به‌وسیله واردات کالا تأمین می‌شود. از همین رو، باتوجه‌به نوسانات ارز قیمت فولاد CK45 نیز دچار نوساناتی خواهد شد.

تاثیر بورس کالا بر قیمت فولاد CK45

عملیات انجام شده در بورس کالا باهدف افزایش امنیت در خریدوفروش فولاد صورت می‌گیرد و تاثیر بسزایی در قیمت فولاد CK45 دارد.

تاثیر قیمت جهانی فولاد بر قیمت فولاد CK45 در ایران

سنگ‌آهن و فلز قراضه دو مورد اساسی برای تولید فولاد هستند. به همین دلیل قیمت مقاطع فولادی به قیمت سنگ‌آهن و فلزات قراضه وابسته است. در نتیجه، با افزایش قیمت این دو ماده اولیه مهم قیمت فولاد CK45 نیز دچار افزایش می‌شود و بازار ایران را شاهد نوسانات در قیمت می‌کند.

تاثیر میزان تولید داخلی بر قیمت فولاد CK45

حجم تولید داخلی از تاثیر گذارترین موارد بر قیمت فولاد CK45 است. در سال‌های اخیر با بیشتر شدن تولیدات داخلی قیمت فولاد CK45 دارای ثباتی نسبی شده بود. اگرچه با افزایش یافتن قیمت ارز قیمت فولاد CK45 نیز دچار نوسان شد.

ورق ضد سایش CK45

از دیگر موارد تاثیر گذار بر قیمت فولاد CK45 می‌توان موارد زیر را نام برد.

 • مسائل و تصمیمات سیاسی کشورهای مرتبط
 • هزینه‌های تولید فولاد و آهن آلات
 • بی‌اعتمادی مصرف‌کنندگان فولاد به نوسانات بازار خریدوفروش فولاد CK45
 • میزان عرضه و تقاضا
 • قیمت نفت و بنزین
 • هزینه‌های حمل‌ونقل
 • تغییرات فصلی
فولاد CK45 چیست

جمع بندی

در این مقاله به بررسی قیمت فولاد CK45 و عوامل موثر بر قیمت این فولاد پرداختیم. در کنار آن، ترکیبات، خصوصیات و ویژگی های این آلیاژ و همچنین کاربرد فولاد CK45 را در صنایع متفاوت مرور کردیم. بهتر است پیش از خرید هر نوع آهن آلات با متخصصان این حیطه دررابطه‌با قیمت فولاد CK45 مشورت کنید و با در نظر گرفتن عوامل تاثیر گذار بر قیمت فولاد ck45، از فروشندگان معتبر در بازار آهن آلات کشور مثل آهن یار خریداری کنید.

شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان با استفاده از شماره‌های درج شده در سایت با کارشناسان آهن یار تماس بگیرید. قیمت انواع ورق، مثل قیمت ورق استیل 304 و قیمت ورق سیاه را نیز می‌توانید با کمک جدول قیمت بروز دریافت کنید.

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی