قیمت آهن دست دوم در سال 1401

قیمت روز آهن در سال‌های اخیر به دلیل فاکتورهایی مانند بالا رفتن قیمت دلار و افزایش قیمت مواد اولیه دچار افزایش چشمگیری شده است و شاهد تغییرات قیمت آهن بصورت صعودی در سال گذشته بوده ایم. این مسئله سبب شده است که درصد زیادی از مصرف‌کنندگان آهن، به خرید آهن آلات دست دوم روی بیاورند میزان خرید تیرآهن دست دوم، نبشی دست دوم، لوله گالوانیزه و سایر آهن آلات دست دوم افزایش یابد.

حجم زیادی از مصرف آهن آلات دست دوم در صنایعی مانند ساختمان سازی و خودروسازی صورت می‌گیرد. در این مقاله قصد داریم شما را با قیمت آهن دست دوم در سال 1401 آشنا کنیم. همچنین به بررسی قیمت هر کیلو آهن دست دوم، عوامل تاثیرگذار بر قیمت آهن دست دوم کیلویی و تغییرات قیمت آهن در سال 1401 می پردازیم.

قیمت آهن آلات دست دوم

آهن آلات دست دوم

با افزایش قیمت مقاطع فولادی مثل قیمت ورق استیل 304، استفاده از محصولات دست دوم نیز بیشتر شده است. مقاطع دست دوم از قیمت کمتری برخوردارند و از دیدگاه اقتصادی برای مصرف کنندگان مقرون به صرفه هستند. جدا از بحث قیمت روز آهن دست دوم، این آهن آلات خود به دو دسته تقسیم می شوند. بخش اول ضایعات آهن آلات هستند که می‌توان از آن‌ها برای تولید مجدد فولاد استفاده کرد. اما بخش دیگر از آهن آلات دست دوم این امکان را دارند که بتوان آنها را در پروژه‌های ساخت و ساز به کار برد.

نکته‌ای که برای افراد مهم است، قیمت این آهن آلات دست دوم است. با اطلاع داشتن از قیمت روز آهن دست دوم مثل قیمت ورق استیل 430 مصرف کنندگان قادر خواهند بود با سهولت بیشتری خرید کنند.

بازار آهن دست دوم

قیمت آهن دست دوم در سال 1401

برای مشخص نمودن قیمت هر کیلو آهن دست دوم، بیایید ابتدا به بررسی عوامل تاثیرگذار بر قیمت آهن دست دوم بپردازیم. با شناخت عوامل موثر بر قیمت آهن دست دوم، به راحتی می‌توان قیمت هر کیلو آهن دست دوم در سال 1401 را پیش بینی نمود. در ادامه به برسی عوامل تاثیرگذار بر قیمت آهن دست دوم در سال 1401 می پردازیم.

عوامل موثر بر قیمت آهن دست دوم در سال 1401

عوامل زیادی بر قیمت هر کیلو آهن دست دوم در سال جاری تاثیرگذار هستند، تعدادی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت آهن دست دوم کیلویی در سال 1401 عبارتند از:

 • نوع آهن آلات دست دوم
 • جنس آهن آلات دست دوم
 • میزان جوشکاری صورت گرفته بر روی آهن آلات
 • برش مقاطع فولادی
 • میزان زنگ زدگی آهن دست دوم
 • میزان انحنا و تابیدگی آهن دست دوم
قیمت هر کیلو آهن دست دوم

آهن آلات دست دوم شامل چه قطعاتی است؟

آهن آلات دست دوم به قطعات آهنی گفته می‌شود که در صنایع گوناگون استفاده شده اند و دوباره قابل بازگردانی به صنعت ساخت و ساز هستند. این قطعات آهنی شامل تیر آهن، میلگرد، لوله و پروفیل، نبشی و ناودانی، ورق‌های فولادی و استیل هستند که در ادامه، مواردی از این آهن آلات دست دوم را برای پیش بینی قیمت آهن دست دوم در سال 1401 باهم بررسی خواهیم کرد.

تیرآهن دست دوم

تیرآهن دست دوم و نو جزو مقطع‌های پر استفاده در ساختمان سازی و صنعت است. تیرآهن دست دوم یک ساختمان پس از تخریب آن در صورتی که دارای کیفیت قابل قبولی باشد، می‌تواند دوباره به چرخه مصرف وارد شود. استفاده از تیرآهن دست دوم به دلیل این‌که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است، کاربرد زیادی در میان مصرف کنندگان دارد.

تیرآهن‌ها بر اساس استانداردهای تولید به انواع گوناگونی دسته بندی می‌شوند. هرکدام از انواع تیرآهن بصورت دست دوم در بازار آهن دست دوم قابل خریداری است. انواع تیرآهن عبارتند از:

 1. تیرآهن IPE
 2. تیرآهن IPB یا تیرآهن هاش
 3. تیرآهن CPE یا تیرآهن لانه زنبوری
 4. تیرآهن IPN
آهن دست دوم کیلویی

کاربرد تیرآهن دست دوم

تیرآهن‌ دست دوم با در نظر گرفتن وضعیت ظاهری و کیفیتش مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر تیرآهن دست دوم شرایط قابل قبولی نداشته باشد، تحت عنوان قراضه برای ذوب شدن و تولید فولاد، به چرخه بازیافت آهن وارد می‌شود.

به دلیل اینکه تیرآهن دست دوم دچار زنگ زدگی و خوردگی است، بهتر است در قسمت‌های اصلی ساختمان مورد استفاده قرار نگیرد؛ زیرا استفاده از تیرآهن در ساختمان بر اساس محاسبات دقیق مهندسی صورت می‌گیرد. این در حالی است که تیرآهن دست دوم ممکن است دچار تغییراتی از نظر مشخصات مکانیکی شده باشد و نیازهای دقیق مهندسی را برآورده نمی‌کند.

از تیرآهن دست دوم معمولا در مواردی همچون ساخت سازه نگهبان و یا ساخت سازه‌های موقتی استفاده می‌شود.

پیش بینی قیمت تیرآهن دست دوم در سال جاری

قیمت تیرآهن دست دوم در سال 1401 با در نظر گرفتن وضعیت ظاهری و کیفیت کلی آن تعیین می‌شود. موارد دیگری که در تعیین قیمت تیرآهن دست دوم تاثیر دارند عبارتند از: طول تیرآهن، قیمت تیرآهن نو، میزان خرید و نوسانات کلی بازار.

به عنوان مثال یک تیرآهن که دچار تابیدگی شده باشد و یا سطح آن بطور کامل زنگ زده و مورد عملیات جوشکاری قرار گرفته شده باشد، دارای قیمت کمتری در مقایسه با تیرآهنی است که وضعیت ظاهری بهتری دارد.

تغییرات قیمت آهن 1401

مقایسه تیرآهن دست دوم و نو

این موضوع را در نظر داشته باشید که قیمت مقاطع فولادی مانند تیرآهن نو به شکل روزانه مورد تغییر و تحول قرار می‌گیرد و در سال 1401 نیز به همین منوال خواهد بود. همانطور که بیان شد تعیین قیمت دقیق تیرآهن دست دوم به عواملی مانند شرایط ظاهری بستگی دارد. اما چیزی که مسلم است این است که قیمت تیرآهن نو در سال 1401 هر تغییری داشته باشد قیمت تیرآهن دست دوم (که به صورت کیلویی مشخص می‌شود) تا حد قابل توجهی کمتر از قیمت تیرآهن نو است.

قیمت هر کیلو تیرآهن دست دوم در سال 1401

استفاده از تیرآهن دست دوم در مصارف اولیه چندان توصیه نمی شود. کاربرد تیرآهن دست دوم در مواردی که باید بارهای وارده را تحمل کند می بایست با نظر متخصصان و کارشناسان انجام شود.

برای اطلاع از قیمت هر کیلو تیرآهن دست دوم پیشنهاد می‌کنیم به آهن فروشانی که در حوزه فروش آهن آلات دست دوم فعالیت دارند مراجعه کنید.

عوامل موثر بر قیمت تیرآهن دست دوم در سال 1401

عواملی که به صورت مستقیم بر قیمت تیرآهن دست دوم تاثیر دارند در ادامه آورده شده اند:

 • سایز تیرآهن
 • هزینه‌های حمل و نقل تیرآهن
 • قیمت تیرآهن دست اول
 • نوسانات بازار
 • میزان رنگ زدگی و خوردگی تیراهن
 • کیفیت و وضعیت ظاهری تیرآهن
تغییرات قیمت آهن

نبشی دست دوم

نبشی دست دوم یا نبشی آهنی دست دوم در حقیقت یک مقطع فولادی به صورت L انگلیسی است که ممکن است از جنس فولاد یا آهن گالوانیزه باشد. نبشی‌های موجود در بازار آهن دست دوم به دو روش تولید می‌شوند. اگر نبشی نتیجه پرس کردن ورق‌های فولادی باشد، نبشی پرسی نامیده می‌شود ولی ممکن است نبشی مستقیما از فرآیند نورد گرم تولید شود.

نبشی‌ دست دوم در دو مدل سنگین و سبک قابل خریداری است. در زمان خرید نبشی دست دوم بهتر است به آن دقت کنید. نبشی دست دوم سنگین، دارای وزنی مطابق با جدول اشتال داردو اگر وزن نبشی دست دوم کمتر از جدول اشتال داشته باشد، نبشی دست دوم سبک نام دارد. نبشی دست دوم از نظر ظاهر به دو دسته نبشی دست دوم بال مساوی و نبشی دست دوم بال نامساوی تقسیم می‌شود.

کاربرد نبشی دست دوم

نبشی ها محصولاتی بسیار مقاوم هستند که در صنایع گوناگون و همچنین ساختمان‌سازی کابردهای زیادی دارند. در مواردی پیش می‌آید که در زمان تخریب یک ساختمان، مقاطع استفاده شده در آن را جمع‌آوری می‌کنندو دوباره مورد استفاده قرار می‌دهند. این کار در ساختمان سازی مرسوم است و نبشی دست دوم هم با استفاده از همین روش به دست می‌آید.

نبشی دست دوم معمولا به صورت شاخه فروخته می‌شود اما در موارد خاصی آن را خرد می‌کنند یا بصورت لقمه شده مورد استفاده قرار می‌دهند. برای استفاده از نبشی دست دوم باید به میفیت و شکل ظاهری نبشی دقت داشت؛ چرا که وجود آسیب‌هایی مانند زنگ زدگی و خوردگی می‌تواند استفاده از نبشی دست دوم را دچار مشکل کند.

قیمت آهن دست دوم

تعیین قیمت نبشی دست دوم در سال 1401

مشخص کردن قیمت دقیق هر کیلو نبشی دست دوم کار راحتی نیست؛ زیرا عواملی مانند کیفیت نبشی، مقدار نبشی قابل فروش و ابعاد آن در قیمت نبشی دست دوم تاثیرگذار هستند. وجود اثرات جوش، برش، زنگ زدگی و خوردگی باعث کاهش قیمت نبشی دست دوم خواهد شد.

مقایسه قیمت نبشی دست دوم و نو در سال جاری

نبشی دست دوم نسبت به نبشی نو قیمت پایین‌تری دارد؛ اما نکته قابل توجه در مورد قیمت آهن آلات دست دوم این‌جاست که باید دقت شود زنگ زدگی و خوردگی و جوش خوردگی ممکن است ویژگی‌های اصلی محصول را تغییر داده باشد و بهتر است آهن آلات دست دوم برای مصارف دقیق و مهندسی مورد استفاده قرار نگیرند و به جای محصولات دست دوم از آهن آلات نو استفاده شود. بنابراین قیمت نبشی دست دوم نیز به این عوامل بستگی دارد.

لوله داربست دست دوم

داربست‌ها سازه‌هایی موقتی از جنس فولاد هستند. این سازه‌ها مناسب برای کار در ارتفاعات جهت دسترسی به نقاط خاص در ساختمان‌ها هستند و در مراحلی مانند نقاشی یا نماکاری استفاده می‌شوند.

لوله داربست عمر طولانی دارد و به همین دلیل لوله داربست دست دوم نیز مشتریان زیادی در بازار آهن دست دوم دارد. در میان آهن آلات دست دوم لوله داربست تا اندازه زیادی به چشم می‌خورد؛ چرا که اگر لوله داربست دست دوم شرایط مناسبی داشته باشد، نسبت به لوله داربست نو از دیدگاه اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است.

خرید آهن دست دوم

قیمت لوله داربست دست دوم در سال 1401

عوامل گوناگونی در تعیین قیمت لوله داربست دست دوم تاثیرگذار هستند که از جمله این عوامل می‌توان به وزن و جنس، سایز و ضخامت لوله داربست دست دوم اشاره کرد. بنابراین قیمت لوله داربست دست دوم یک عامل متغیر است.

مقایسه قیمت لوله داربست دست دوم با لوله داربست نو در سال 1401

به طور طبیعی، قیمت لوله داربست دست دوم در محدوده‌ای کم تر از لوله داربست نو قرار دارد؛ چرا که پیش از این مورد استفاده قرار گرفته است و ممکن است دچار تغییراتی شده باشد اما در هر حال با تغییراتی که قیمت لوله داربست نو دارد، لوله داربست دست دوم نیز تغییر خواهد کرد. بهتر است در زمان خرید لوله داربست دست دوم کیفیت و شکل ظاهری لوله مورد بررسی قرار داده شود تا از عدم وجود آسیب جدی به لوله داربست اطمینان حاصل شود.

لوله گالوانیزه دست دوم

به لوله‌هایی که با استفاده از فرایند گالوانیزاسیون بر روی آن‌ها لایه‌ای پوششی قرار داده شده است، لوله گالوانیزه گفته می‌شود. لوله های گالوانیزه عمری طولانی در حدود 10 الی 15 سال دارند و در صورتی که طول عمر آنها به پایان نرسیده باشد، امکان استفاده دوباره آنها وجود دارد. به همین دلیل خرید لوله گالوانیزه دست دوم امروزه رواج زیادی در بازار آهن دست دوم دارد.

نکته قابل توجه در خرید آهن دست دوم این است که باید دقت شود آهن آلات دچار خرابی نباشند. در رابطه با خرید لوله گالوانیزه دست دوم نیز باید از عدم گرفتگی و رسوب درون لوله اطمینان حاصل کرد؛ چرا که وجود گرفتگی، جرم و رسوب کاربرد لوله گالوانیزه دست دوم را دچار مشکلات جدی می‌کند.

فروش آهن دست دوم

کاربرد لوله گالوانیزه دست دوم

لوله گالوانیزه دست دوم در انتقال سیالاتی همچون آب و گاز مورد استفاده قرار می گیرد. البته بهتر است برای استفاده از لوله گالوانیزه دست دوم، کیفیت آن را در نظر بگیرید و قبل از استفاده، لوله را از نظر رسوب، نشتی و خرابی بررسی کنید.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم لوله‌ گالوانیزه دست دوم را برای استفاده در انتقال گاز خریداری نکنید تا از خطرات احتمالی نشتی گاز از لوله جلوگیری کنید.

لوله‌های گالوانیزه دست دوم اگر استحکام قابل قبولی داشته باشند، می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. از کاربردهای دیگر لوله‌ گالوانیزه دست دوم، استفاده به عنوان محافظ برای کابل‌های شبکه است.

پیش بینی قیمت لوله گالوانیزه دست دوم در سال 1401

قیمت لوله گالوانیزه در بازار آهن دست دوم در سال 1401، در حقیقت تابعی از کیفیت لوله گالوانیزه و همچنین قیمت لوله گالوانیزه نو در بازار آهن آلات است.

مقایسه قیمت لوله گالوانیزه دست دوم و نو در سال 1401

با در نظر گرفتن قیمت آهن دست دوم کیلویی که در مقایسه با آهن آلات نو ارزان تر است، آهن آلات دست دوم امروزه در میان مصرف کنندگان جذابیت بیشتری پیدا کرده اند. لوله گالونیزه دست دوم بطور طبیعی قیمت پایین‌تری به نسبت لوله گالوانیزه نو دارد و همین موضوع باعث افزایش استفاده از لوله گالوانیزه دست دوم شده است. اما به هر میزان که لوله گالوانیزه نو افزایش قیمت داشته باشد، لوله گالوانیزه دست دوم نیز دچار افزایش قیمت خواهد شد.

قیمت روز آهن دست دوم

جمع بندی

در این مقاله با عنوان قیمت آهن دست دوم کیلویی در سال 1401، به بررسی قیمت آهن آلات دست دوم مثل قیمت ورق استیل 316 و قیمت ورق سیاه در سال جاری پرداختیم و عوامل موثر بر قیمت هر کیلو آهن دست دوم در سال 1401 را بررسی کردیم. همچنین با پیش بینی تغییرات قیمت آهن، قیمت انواع آهن آلات دست دوم را تحلیل نمودیم. موضوعی که بر همگان روشن است این است که قیمت آهن آلات تابع مواردی همچون نوسانات ارز، تحریم‌ها، جنگ‌های بین منطقه‌ای و هزینه‌های حمل و نقل است و به تبع آن قیمت آهن آلات دست دوم در سال 1401 نیز دچار نوسان خواهد شد.

شما برای اطلاع از قیمت روز آهن دست دوم، باید منبع معتبری برای استعلام روزانه داشته باشید. کارشناسان ما در فروشگاه اینترنتی آهن یار به شما کمک می کنند تا از قیمت آهن امروز اطلاع پیدا کنید. برای اطلاع از قیمت و خرید انواع آهن آلات با ما در تماس باشید.

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی