پیش‌ بینی قیمت آهن ‌آلات در سال 1401

این روزها که صنعت ساخت‌وساز و ساختمان‌سازی در حال پیشرفت هرچه بیشتر است، بسیاری از کارفرمایان، فروشندگان محصولات فولادی و عموم مردم به دنبال دانستن قیمت روز آهن هستند. به این دلیل که تغییرات قیمت موجود در بازار از قبیل قیمت دلار و حتی قیمت مشتقات نفتی بر قیمت آهن تأثیر‌گذار هستند، پیش‌ بینی قیمت آهن به یکی از سؤال‌های مهم مردم در بازار کار تبدیل شده است. ما در این مقاله به عواملی که در قیمت آهن تأثیرگذار هستند می‌پردازیم و باتوجه‌به این عوامل قیمت آهن را برای سال 1401 پیش‌بینی می‌کنیم. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر مثل قیمت پروفیل و قیمت تیرآهن با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

پیش‌بینی قیمت آهن ‌

پیش‌ بینی قیمت آهن‌ آلات در سال 1401

اطلاع داشتن از قیمت آهن و فراورده‌های آن در این زمان اهمیت بسیار زیادی دارد. این قیمت در مواردی بر قیمت مسکن و شرایط زندگی افراد مختلف تأثیر زیادی دارد؛ چرا که همه افرادی که در حوزه بازار کار به آهن ‌آلات و تجهیزاتی که پایه آنها آهن است مانند خودروسازان، ساختمان‌سازها، لوازم پزشکی و غیره در حال فعالیت هستند به این قطعه فولادی یا قطعات متشکل از آن نیازمند هستند. اما چرا پیش‌ بینی قیمت آهن به‌صورت دقیق امکان‌پذیر نیست؟ در این مقاله قصد داریم به موارد تأثیرگذار بر قیمت آهن و پارامترهای پیش‌ بینی قیمت روز آهن بپردازیم.

پیش‌ بینی قیمت آهن در ایران

بدون شک اگر از نوسانات بازار آهن در ایران اطلاع داشته باشید، آگاه هستید که پیش‌ بینی قیمت آهن در ایران به‌راحتی امکان‌پذیر نیست. عوامل خیلی زیادی به شکل مستقیم بر روی بازار آهن اثرگذار هستند (مانند قیمت دلار و نفت)؛ به این دلیل هیچ فردی از قدرت کنترل و ایجاد تعادل در این عوامل برخوردار نیست، نمی‌توان یک منبع دقیق و مورد اعتماد جهت پیش‌ بینی قیمت آهن در کشور ایران پیدا کرد. تنها راه برای پیش‌ بینی قیمت آهن در ایران، شناخت عوامل مؤثر بر نوسانات است. اگر ما همه عوامل تأثیرگذار بر قیمت آهن‌ آلات را بشناسیم، قادر خواهیم بود تا قیمت حدودی آهن را در کمترین زمان تخمین بزنیم.

پیش‌ بینی قیمت آهن در کوتاه‌مدت و بلندمدت

در اقتصاد تحلیل‌های قیمتی و پیش‌ بینی بازار و شاخص‌های اقتصادی در افق‌های زمانی کوتاه‌مدت و بلندمدت بررسی می‌شود. به شکل کلی، پیش‌ بینی بلندمدت راحت‌تر صورت می‌گیرد و پیچیدگی‌های کمتری دارد. در مقابل ولی پیش‌ بینی کوتاه‌مدت دشوارتر است و با خطای بیشتری هم همراه است. در مدت کم به‌این‌علت که بر اثر واردشدن شوک به بازار و ورود عوامل سیاسی ممکن است تعادل در بازار از بین برود قیمت‌های قبلی دیگر قیمت‌های پایداری نیست؛ بنابراین مکانیزم بازار، آن را به سمت تعادل دیگری می‌برد و قیمت‌های تعادلی جدید را پدید می‌آورد. اینکه چه میزان طول می‌کشد تا بازار آهن دوباره به تعادل برسد بستگی به شوکی دارد که تعادل پیشین بازار را به هم زده است.

مثلاً بازار آهن در مقابل شوک ارزی سریع واکنش نشان می‌دهد و به‌سرعت نرخ آهن با قیمت جدید دلار تعدیل می‌شود. اگرچه در صورتی که نرخ ارزهایی مانند دلار افزایش یابد شوک شدیدتری به بازار آهن وارد می‌شود تا اینکه قیمت آن کاهش پیدا کند. در مقابل اما شوک حاصل از افت‌وخیز قیمت جهانی آهن کندتر بر قیمت آهن در داخل کشور اثر می‌کند و چندین هفته یا چند ماه زمان می‌برد تا بازار آهن به تعادل جدید از نظر قیمتی خود برسد. در این تعادل قیمت داخلی آهن در تعادل جدید حدوداً با قیمت جدید جهانی آهن یکی می‌شود.

قیمت آهن

عوامل تأثیرگذار بر قیمت آهن

عوامل زیادی می‌توانند به شکل مستقیم و غیرمستقیم بر قیمت آهن ‌آلات و فراورده‌های آن تأثیرگذار باشند. عواملی که بر نرخ آهن اثرگذار هستند به‌صورت کلی عبارت‌اند از:

 • قیمت جهانی آهن
 • قیمت جهانی سنگ‌آهن
 • تورم جهانی
 • قیمت ارز
 • دلار و ارزش پول ملی
 • دلار و واردات
 • اثرات روانی دلار
 • قیمت نفت
 • رشد اقتصادی و بودجه کشور
 • کارخانه‌های تولیدکننده
 • صنایع وابسته
 • مواد اولیه و آلیاژ مورداستفاده
 • تولید، عرضه و تقاضا
 • بورس کالا
 • نوسانات مسکن
 • حمل‌ونقل
 • قیمت ضایعات
 • چشم‌انداز آینده
 • آب مایع حیات فولاد
 • بیماری‌های همه‌گیر مانند کرونا

که در اینجا به بعضی از این عوامل مهم و به‌شدت تأثیرگذار می‌پردازیم.

تأثیر عرضه و تقاضا بر قیمت آهن

موردی که بازار آهن را در کشور ما به شکل قابل‌توجهی تحت‌تأثیر می‌گذارد، مقدار تقاضا و تعداد افراد و شرکت‌های تولیدکننده است. بالاتر بودن میزان متقاضیان نسبت به تأمین‌کنندگان یک کالا، قیمت آن را تا چندین برابر بالا می‌برد؛ چرا که تعداد مشتریان زیاد بوده و قدرت بازار در دستان تأمین‌کنندگان قرار می‌گیرد. اگر در زمانی که تغییرات قیمت آهن باثبات است خرید کنید، نرخ این محصول بسیار کم‌تر از حد انتظار برآورد شده و در بخش بزرگی از بودجه شما صرفه‌جویی می‌شود.

ساختمان‌سازی از جمله قسمت​های پرمصرف فراورده‌های آهنی است. شرایط آب‌وهوا نیز بر تولیدات و قیمت این بخش بسیار تأثیرگذار است. به همین دلیل اکثر فعالیت​‌ها در این بخش به شش ماه اول در سال منتقل می​‌شود. در این شرایط خاص به علت بالاتر رفتن تقاضا، قیمت ​مقاطع موردنیاز ساختمان‌سازی در شش ماه اول سال نسبت به شش ماه دوم بیشتر خواهد بود. بخش​های دیگر صنعت که به چنین کالاهایی احتیاج دارد با درنظرگرفتن این مسئله می​توانند نظارت بیشتری بر خریدهای خود داشته باشند.

تأثیر قیمت نفت بر قیمت آهن ‌آلات

نفت به‌عنوان یک ماده حیاتی در واحدهای ساخت‌وساز محصولات فولادی در جهان محسوب می‌شود، ازآنجایی‌که حدود 15 درصد قیمت محصولات فولادی مربوط به واحدهای تولیدی است، پس می‌توان به این شکل نتیجه‌گیری کرد که یکی از موارد مؤثر بر قیمت فرآورده‌های فولادی مانند: قیمت میلگرد، لوله، پروفیل و انواع ورق‌های فولادی، قیمت نفت است. قیمت نفت می‌تواند مانند شمشیری دو لبه عمل کند که افزایش قیمت آن باعث رشد اقتصادی کشورهای تولیدکننده و کاهش قیمت آن موجب رشد اقتصادی کشورهای مصرف‌کننده شود.

خرید آهن

تأثیر هزینه حمل‌ونقل بر قیمت آهن

هزینه حمل‌ونقل با قیمت نفت و انرژی رابطه مستقیم دارد، باتوجه‌به میزان غیرقابل‌انکار صادرات جهانی و همچنین حمل‌ونقل میلیون‌ها تن مواد اولیه و نهایی، حمل‌ونقل از عوامل تأثیرگذار بر قیمت آهن ‌آلات است. حجم مواد اولیه تولید فولاد 3، 4 برابر حجم محصول نهایی است و هزینه حمل‌ونقل آن‌ها تأثیرگذار است.

تأثیر بورس بر قیمت میلگرد و آهن

یکی دیگر از مواردی که به شکلی مستقیم بر قیمت میلگرد و اثرگذار شناخته می‌شود، وضعیت بورس کالا است. نوسانات سهام مربوط به شرکت‌های سازنده این محصولات در بازار بورس، موجب تأثیر این بازار بر نرخ آهن ‌آلات می‌شود.

تأثیر میزان صادرات و واردات بر نرخ آهن

از دیگر عوامل اثرگذار بر پیش‌ بینی قیمت میلگرد و آهن، میزان صادرات و واردات این کالاها است. به شکل طبیعی، صادرات و واردات تحت‌تأثیر موارد و عوامل سیاسی کشورها قرار گرفته و برخی اوقات قوانینی توسط کشورها وضع می‌شود که روی قیمت این محصولات تأثیر می‌گذارد. ارزش ارز کشورهای دیگر نسبت به بیشتر است و میزان تقاضا برای صادرات افزایش‌یافته است. این میزان صادرات بر قیمت این اقلام بسیار مؤثر است.

تأثیر آب بر قیمت آهن

آب در نقش اصلی‌ترین خنک‌کننده در مراحل تبدیل آهن اسفنجی به فولاد بسیار اهمیت دارد. شرایط آبی ایران در ۵ سال اخیر دچار تغییرات بسیاری شده است. وضعیت آب در مناطقی که کارخانه‌های تولیدکننده فولاد قرار دارند نیز بسیار حیاتی است. وضعیت آب ممکن است به تغییر در توانایی ساخت و پرداخت فولاد و درنتیجه میزان عرضه آن منجر شود. دراین‌بین هزینه انرژی نیز نباید فراموش شود. انرژی پایه اساسی تولید است. هر میزان تولیدکننده هزینه بیشتری برای آن بپردازد، به همان میزان هم قیمت نهایی افزایش خواهد یافت.

تأثیر نیاز صنایع وابسته بر نرخ آهن

یکی دیگر از موارد تأثیرگذار در پیش‌ بینی قیمت میلگرد و آهن، میزان نیاز صنایع مربوطه است. صنایعی مانند خودروسازی، پتروشیمی، بسته‌بندی و برخی دیگر از صنایع، به آهن ‌آلات نیازمند هستند و درصورتی‌که میزان عملکرد این صنایع بالاتر برود، تقاضا برای آهن ‌آلات نیز افزایش خواهد یافت.

البته این عامل را هم در ذهن داشته باشید که بالارفتن تقاضای صنایع فولادی را باید در بازارهای جهانی تحلیل کنیم؛ زیرا افزایش تقاضا در صنایع داخلی تأثیر زیادی در قیمت‌ها ندارد.

قیمت آهن در ایران

تأثیر نرخ دلار بر قیمت آهن در ایران

فولاد به‌عنوان یک محصول جهانی که قیمت آن هر روز دچار تغییروتحول می‌شود، بر اساس دلار آمریکا قیمت‌گذاری می‌شود و ایران بازار ساز، بازار فولاد نیست. به همین دلیل در تحلیل و پیش‌ بینی قیمت فولاد به نسبت ریال باید حتماً نسبت قیمت ریال و دلار را چک کرد.

اولین اثرگذاری ارز بر روی قیمت نفت و انرژی دیده می‌شود. مطالعات ثابت می‌کند که یک رابطه یک‌طرفه میان قیمت نفت خام، شاخص قیمت فولاد و شاخص دلار در سطح جهانی وجود دارد و این‌طور استنباط می‌شود که قیمت نفت خام فقط از نوسانات خودش تبعیت می‌کند. اما شاخص قیمت جهانی فولاد از هر دو حالت قیمت فولاد و همچنین تغییرات قیمت نفت خام اثر می‌گیرد. پس زمانی که شاخص قیمت نفت زیادتر می‌شود، نرخ فولاد (آهن ‌آلات) نیز افزایش می‌یابد.

دومین تأثیر دلار در ایجاد اعتدال میان عرضه داخلی و خارجی هر دولت است. برای‌مثال اگر مقابله ریال و دلار، کم شدن ارزش ریال را نمایش دهد به این معنی است که اگر قیمت آهن با دلار ۸۰۰۰ تومانی مثلاً ۴۰۰۰ هزار تومان باشد، با بالا رفتن نرخ دلار تا ۱۶ هزار تومان ارزش محصول ایرانی در بازار بین‌المللی به نصف می‌رسد و بدین شکل از یک طرف جذابیت قیمت‌های ایرانی برای مصرف‌کننده خارجی زیاد می‌شود و از یک سو سود کم بازار خارجی باعث افزایش قیمت‌ها در بازار داخلی می‌شود.

سومین تأثیر دلار تأثیر هزینه‌های فرعی مانند هزینه حمل‌ونقل تریلی در کشور ما است. اما عاملی که از آن نیز بااهمیت‌تر است، تأثیر روانی بالارفتن نرخ دلار بر افزایش قیمت فولاد است. در حقیقت نوسانات قیمت دلار به طور مستقیم قیمت فولاد را تکان می‌دهد. اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که افزایش یا کاهش سود و هزینه شرکت‌های تولیدکننده، عامل تعیین‌کننده‌ای در قیمت نیست و قیمت‌ها در عمق عرضه و تقاضای بازارهای جهانی تعیین می‌شوند. مورد حیاتی دیگری که وجود دارد، تحلیل اقتصاد کلان کشورهای پررنگ در صنعت فولاد همچون چین، آمریکا و هند است. در حقیقت رشد اقتصادی چین، تأثیر بسزایی در تقاضای فولاد و قیمت آن دارد.

نوسان دلار و نرخ تورم در سال 1401 و تأثیر آن بر قیمت آهن

باتوجه‌به اینکه تورم همچنان بالاست احتمالاً تا پایان سال 10 درصد تورم تجربه می‌کنیم و دلار به قیمت 32 تا 33 هزار تومان برسد. هرچند که ممکن است بر اساس رفتارهای هیجانی به شکل موقتی تا 35 هزار تومان نیز افزایش‌یافته اما دوباره به سطوح پایینی تنزل می‌کند.

یکشنبه 21 آذر سال 1400 لایحة بودجه سال 1401 دولت به مجلس تحویل داده شد. باتوجه‌به اینکه بودجه‌بندی دولت حساب شده تنظیم شده بود می‌توان این‌طور برداشت کرد که سیاست انقباضی دولت در بودجه‌ریزی سال آینده باعث کاهش تورم سطح عمومی قیمت‌ها یعنی قیمت همة کالاها و خدمات موجود در اقتصاد می‌شود.

قیمت آهن آلات

بنابراین انتظار داریم سال آینده با تغییرات ناگهانی قیمت دلار، میلگرد، تیرآهن و ورق روبه‌رو نشویم. و شیب بالارفتن قیمت‌ها به نسبت 2-3 سال قبل ملایم‌تر می‌شود. این یعنی اینکه در سال 1401 به‌احتمال زیاد قیمت فولاد داخلی با روند قیمت جهانی آن تغییر کرده و نوسان پیدا می‌کند و عوامل داخلی مثل تورم و تغییرات دلار ارزش کمتری پیدا می‌کنند.

بااین‌حال وقتی تورم فعلی 40 درصد است نمی‌توان انتظار معجزه داشت و احتمالاً تورم سال آینده همچنان بالاتر از 20 درصد خواهد بود. باتوجه‌به اینکه خبرهای برجامی متناقض و مبهم است بعید است تا آخر امسال برجام احیا شود مخصوصاً که دولت بودجه سال آینده را بدون درنظرگرفتن برجام تنظیم کرده است. پس احتمالاً تا آخر امسال 10 درصد دیگر هم تورم را تجربه می‌کنیم و قیمت دلار در پایان امسال به حدود 33 هزار تومان می‌رسد؛ بنابراین بازاریان باید تصمیمات اقتصادی خود تا پایان سال را بر اساس همین نرخ دلار 30 هزارتومانی بگیرند.

خبری از دلار بالای 35 هزار تومان در سال 1400 نخواهد بود مخصوصاً که بودجه سال آینده انقباضی بسته شده و همین عامل، تورم انتظاری آینده و در نتیجه تقاضای حال را کاهش می‌دهد. اگر حتی در بدترین سناریوی ممکن بدترین حالت را برای سال دیگر در نظر بگیریم و فرض کنیم توافقی هم بین ایران و غرب شکل نگیرد نهایتاً 20 درصد قیمت دلار در سال آینده زیاد می‌شود و این یعنی احتمال زیاد تا آخر سال 1401 قیمت دلار از 40 هزار تومان تجاوز نمی‌کند.

قیمت میلگرد و آهن

پیش‌ بینی قیمت جهانی آهن در سال 1401 و تأثیر آن بر قیمت آهن

تحلیل نمودار رشد قیمت جهانی آهن در سال‌های اخیر ثابت می‌کند که قیمت جهانی به طور دوره‌ای تغییر روند می‌دهد. و با یک دوره تناوب 2 تا 3 ساله حول میانگین قیمت جهانی نوسانات مثبت و منفی دارد. باتوجه‌به اینکه در یک سال گذشته روند قیمت جهانی آهن صعودی بوده و نرخ آهن جهان 100 درصد رشد داشته و به‌تازگی روند کاهشی خود را آغاز کرده به نظر می‌رسد از پیک یا بیشینه قیمت جهانی آهن عبور کرده‌ایم. و تا انتهای سال آینده با کاهش قیمت‌های جهانی آهن سروکار داریم تا افزایش آن.

افزایش قیمت جهانی آهن ‌آلات به علت بالاتر رفتن تقاضای فولاد چین و همچنین همه‌گیری بیماری کرونا در دنیا بود که بازار جهانی را با دو شوک روبه‌رو کرد. کرونا عامل اصلی شک سمت عرضه بود و باعث کاهش ظرفیت تولید شد و تقاضای چین تقاضای جهانی را بالا برد و هر دو عامل باعث افزایش قیمت جهانی شد. باتوجه‌به واکسیناسیون گسترده در جهان مخصوصاً در کشور چین به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد در جهان که زودتر از همة کشورها واکسیناسیون را گسترش داد. به نظر می‌رسد تولید جهانی افزایش یابد و قیمت جهانی علی‌رغم همة فراز و نشیب‌هایش در نهایت تا انتهای سال 1401 حدود 20 تا 30 درصد پایین بکشد.

تحلیل و پیش‌ بینی قیمت آهن در سال 1401

درصورتی‌که در سال آینده برجام احیا نشود، قیمت دلار تا پایان سال به 40 هزار تومان خواهد رسید. بر همین اساس، قیمت‌های جهانی تأثیر محسوسی در بازار داخلی آهن ‌آلات در سال آینده خواهند داشت. پیش‌ بینی قیمت آهن این‌طور ثابت می‌کند که در سال بعدی با تغییرات عجیب نرخ دلار، آهن مواجه نشده و شیب افزایش قیمت‌ها به نسبت دو الی سه سال گذشته، ملایم‌تر خواهد بود. به‌طورکلی احتمال می‌رود که تا آخر سال 1401 نرخ آهن حدود 30 تا 50 درصد زیاد می‌شود.

قیمت روز آهن

جمع بندی

در این مقاله به عوامل مختلف تأثیرگذار بر قیمت آهن ‌آلات به‌صورت جهانی و داخلی اشاره کردیم. و به پیش‌ بینی قیمت آهن در سال آینده پرداختیم. همچنین عوامل مؤثر بر نرخ آهن و محصولات آهنی در سال جدید را بررسی کردیم و به تحلیل تعادل قیمت آهن در ایران و خارج از کشور اشاره کردیم. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان با استفاده از شماره‌های درج شده در سایت با کارشناسان آهن یار تماس بگیرید. قیمت انواع ورق استیل، قیمت لوله و قیمت انواع میلگرد را نیز می‌توانید با کمک جدول قیمت بروز دریافت کنید.

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی