تفاوت ناودانی upa و unp

مقاطع فلزی، در تولید سازه ها و دیگر صنایع، کاربرد زیادی دارند. هر یک از مقاطع و پروفیل‌ها، به دلیل شکل هندسی سطح مقطعشان، دارای کاربردهای گوناگونی هستند. یکی از انواع مقاطع فلزی، پروفیل ناودانی است. در این مقاله به بررسی تفاوت ناودانی upa و unp می‌پردازیم و خواص و ویژگی‌های آن‌ها را به مقایسه یکدیگر در می‌آوریم. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر مثل قیمت ناودانی با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

قیمت ناودانی آهن یار

ناودانی چیست؟

ناودانی در گروه پروفیل‌های باز قرار می‌گیرد، به دلیل اینکه سطح مقطع ان بسته نیست. سطح مقطع ناودانی‌ها، از سه جز تشکیل شده است. ضلع بلندتر این مقطع “جان” پروفیل نام دارد که به دو ضلع کوچک‌تر به نام “بال”، متصل شده است.

ناودانی‌ها از نظر شکل ظاهری و خواص مکانیکی به چند دسته، تقسیم‌بندی می‌شوند که هر یک دارای کاربردی خاص در صنعت هستند. دو نوع متداول ناودانی‌ها عبارت‌اند از ناودانی‌های upa وunp. ناودانی یا همان پروفیل U شکل با متریال مختلف گالوانیزه، آلومینیوم، فولادی، کامپوزیتی و… در دو حالت مشبک و ساده با استفاده از روش‌های فابریک و پرسی تولید و در صنایع مختلف از جمله ساختمان استفاده می‎‌شود.

انواع نبشی و ناودانی

کاربرد ناودانی

 ناودانی در مواردی مانند ساخت چارچوب‌های در، تابلوهای برق، ماشین‌‌های صنعتی، قاب‌ و پایه‌ها استفاده می‌شود. از ناودانی‌هایی که استیل هستند نیز در صنایع غذایی و کاربری‌هایی که رطوبت محیط زیاد است، استفاده می‌شود.

استفاده از ناودانی‌های آلومینیومی نیز به دلیل وزن کم و استحکام بالا، در ساخت قاب‌های درب و پنجره، بسیار موردتوجه قرار گرفته است. ابعاد استاندارد نوع استیل ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۴ و ۱۶ و ارتفاع‌های ۳۰ تا ۴۰ میلی‌متر تولید می‌شوند. سایز ناودانی بر اساس طول جان آن بیان می‌شود. به‌عنوان نمونه ناودانی سایز 10، ناودانی است که طول جان آن برابر با 10 میلی‌متر است.

کاربرد ناودانی چیست؟

ناودانی در صنایع مختلفی مانند خودروسازی و ساختمان‌سازی مورداستفاده قرار می‌گیرد. می‌توان کاربرد و فایده اصلی ناودانی‌ها را در صنایع مختلف دانست که به‌منظور قاب و پایه مورداستفاده قرار می‌گیرد. در ساخت سازه‌هایی از جنس فولاد، مثل پل‌های فولادی از انواع ناودانی استفاده‌‎های بسیار می‌شود. به‌طورکلی، از مهم‌ترین کاربردهای ناودانی می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • ساخت نمای ساختمان
 • ساخت چهارچوب‌ها
 • بناهای معماری
 • ساخت تشکیلات دریایی
 • ساخت خرپا
 • استفاده از ناودانی به‌عنوان تیر یا ستون
 • در ساخت ماشین‌آلات
استاندارد ناودانی

ویژگی‌های ناودانی چیست؟

ناودانی باتوجه‌به کاربردهای مختلف، دارای ویژگی‌های زیادی هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • مقاومت در برابر تنش‌های فولادی
 • اشغال فضای کم
 • سرعت نصب بالا در ساختمان‌ها
 • تحمل در برابر ضربه
 • کارآمد بودن در طولانی‌مدت
 • کم بودن وزن اسکلت فلزی

انواع ناودانی

ناودانی‌ها طبق شکل ظاهری و فیزیکی خود مثل وزن، ساده یا مشبک بودن بدنه، شکل سطح مقطع، کاربری آنها و نحوه تولید انواع گوناگونی دارند که در ادامه متن آنها را به تفکیک توضیح می‌دهیم.

ویژگی‌های ظاهری

همان‌طور که گفته شد، این محصول از نظر شکل در دو نوع ساده و مشبک ارائه می‌شود. نوع ساده که بیشتر در ساخت پل‌های باربر استفاده می‌شود، در سایزهای ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۴ و ۱۶ وجود دارد و در ارتفاع‌های مختلفی تولید می‌شود. این عدد به طور معمول بین ۳۰ تا ۴۰۰ میلی‌متر تغییر می‌کند. این نوع دو نوع صنعتی و ساختمانی دارد. این در حالی است که نوع مشبک معمولاً در تولید قفسه‌های فولادی کاربرد دارد.

انواع ناودانی

شکل سطح مقطع

ناودانی‌ها را می‌توان از نظر شکل بال در دسته‌بندی به شکلی دیگر قرار داد که عبارت‌اند از UPE و UPN تفاوت این دو نوع در شکل ظاهری بال‌ها است. بال‌های UPE، صاف هستند و به‌صورت موازی قرار دارند درحالی‌که بال‌های نوع UPN مخروطی شکل هستند. نوع دیگر هم موجود است که ضخامت بیشتری دارد و از نظر وزنی نیز سنگین‌تر از نوع دیگر است. در لغت به این نوع، ناودانی اروپایی یا UNP می‌گویند. این نوع معمولاً در پروژه‌های بزرگ و صنعتی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

روش تولید

در روش پرسی ناودانی با پرس ورق‌هایی از جنس فلز تهیه می‌شود. در روش تولید فابریک ناودانی، شمش فلزی مستقیماً نورد گرم یا سرد شده و خروجی آن ناودانی خواهد بود، البته ناودانی فابریک خود به دو نوع نورد سرد و گرم دسته بندی می‌شود.

وزن (سبک‌ و سنگین بودن)

ناودانی سبک به ناودانی که وزن آن از وزن تعریف شده در جدول استاندارد اشتال کمتر باشد می‌گوییم. در حقیقت ابعاد و وزن این محصول با اندازه‌های ثبت شده در جدول مهندسی محاسباتی تطابقی ندارد. به‌طور معمول این اندازه از میزان استاندارد در نظر گرفته شده کمتر است، به همین دلیل به آن ناودانی سبک می‌گوییم. ناودانی سنگین از دیدگاه وزن و ابعاد معرفی شده به طور کامل با جدول اشتال یکسان است. به عبارتی این محصول بر اساس اندازه‌های ثبت شده در جدول محاسباتی تولید می‌گردد.

قیمت ناودانی unp

معرفی ناودانی upa

ناودانی upa بر اساس استانداردهای DIN-1026-2  اروپا تولید می‌شود و ضخامت بال آن نسبت به سایر مقاطع ناودانی، کم‌تر است. ناودانی upa در بازار با نام ناودانی ایرانی هم معرفی می‌شود. علت این نام‌گذاری نیز استانداردهای ملی ایران است. این استانداردها مشخصات تولید ناودانی در کشور را طبق مشخصات این نوع ناودانی مجاز می‌داند. در ناودانی upa، بال‌‌ها به‌صورت عمود بر جان ناودانی، طراحی می‌شود و اصطلاحاً ناودانی به‌صورت مخروطی شکل نخواهد بود. ناودانی upa دارای وزن کم‌تری در مقایسه با سایر مقاطع ناودانی است و به همین علت به آن، ناودانی سبک هم گفته شده است. همچنین باید بدانیم که وزن این مدل ناودانی نسبت به وزن استاندارد نمایش داده شده در جدول اشتال، به طرز قابل توجهی کم‌تر است. به دلیل وزن کم ناودانی upa، این پروفیل دارای قیمت کم‌تری نیز است.

استانداردهای ناودانی unp

ناودانی‌های unp همان‌طور که گفته شد تحت استاندارد DIN 1026-1 اروپا تولید می‌شود. در داخل ایران هم استاندارد ملی 1-4477 به بیان ویژگی‌های این نوع ناودانی می‌پردازد. در استاندارد ملی ناودانی unp در دو نوع سبک‌وسنگین معرفی می‌شود.

مشخصات نوع سنگین به طور کامل با مشخصاتی که در استاندارد DIN 1026-1 درج شده است تطابق دارد. البته نوع سبک از نظر وزن در مقایسه با نوع سنگین، ‌وزن کمتری دارد. ناودانی unp از ضخامت بیشتری برخوردار است و به همین دلیل وزن بیشتری در مقایسه با انواع دیگر ناودانی‌ها دارد. ناودانی‌های unp اغلب وارداتی هستند و به شکل عمده از مناطق ترکیه و چین وارد می‌شوند. از ناودانی‌های unp اغلب در موارد صنعتی و ساختمانی عظیم استفاده می‌شود. به دلیل اینکه این نوع از ناودانی وزن بالاتری دارد و از خارج از کشور هم وارد می‌شود، قیمت بالاتری در مقایسه با انواع دیگر ناودانی دارد.

قیمت ناودانی

معرفی ناودانی UNP اروپایی

به این نوع UNP می‌گویند. این نوع ناودانی نسبت به دیگر ناودانی‌هایی که در بازار وجود دارند، وزن بیشتری دارد. کاربرد این نوع ناودانی بیشتر در پروژه‌های صنعتی و بزرگ است. به این موضوع دقت داشته باشید که این نوع از ناودانی ضخامت بالاتری دارد. همین علت سبب گشته تا نسبت به سایر نوع‌ها وزن بالاتری داشته باشد. کاربردهای ناودانی اروپایی شامل موارد زیر است:

همان گونه که در قسمت بالا اشاره نمودیم این نوع به دلیل دارابودن وزن سنگین در پروژه‌های خاصی مورداستفاده قرار می‌گیرد که به برخی از این موارد اشاره می‌نماییم:

 • به شکل جفت یا تکی در بادبندها
 • به‌صورت دوبل و یا تکی در تیرها
 • به شکل قوطی یا جفت در ستون‌ها
 • برای ساخت خرپاها به شکل جفت

تفاوت ناودانی upa و unp چیست؟

اول‌ازهمه باید بگوییم که این دو به‌غیراز تفاوت‌هایی که با یکدیگر دارند، وجوه تشابهی هم بینشان هست. نقاط مشترک و جنبه‌های مشابه آن‌ها مسئلة کم‌اهمیت‌تری نسبت به تفاوت‌های این دو ناودانی است. به دلیل اینکه تفاوت‌ها موجب می‌شوند تا مقایسه صورت بگیرد. هرکسی ناودانی موردنظر خود را طبق کاربری آن گزینش می‌کند. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، ناودانی upa و unp به ترتیب به ناودانی سبک و ناودانی سنگین شناحته شده هستند. دلیل اصلی این نام‌گذاری خاص، تفاوت در وزن و سنگینی این دو مقطع فلزی است. روش ساخت هر دو مقطع، یکی است و دو ناودانی upa و unp تحت یک پروسه، تولید و ساخته می‌شوند. اما جدا از فرایند تولید، کاربری و خصوصیت‌های این دو مقطع، با یکدیگر متفاوت است. در ادامه به شکل موردی به بیان تفاوت ناودانی upa و unp می‌پردازیم.

تفاوت ناودانی upa و unp از نظر وزنی

اولین تفاوت ناودانی upa و unp در ضخامت و وزن است. بال‌های ناودانی unp دارای ضخامت بیشتری نسبت به ناودانی upa هستند. همین موضوع باعث افزایش وزن ناودانی unp می‌شود. اگر جدول اشتال را مبنا قرار دهیم، وزن ارائه شده برای ناودانی upa از مقادیر جدول کمتر است. درحالی‌که وزن ناودانی unp با مقادیر جدول اشتال برابر یا بزرگ‌تر است.

سایز ناودانیunp Kg/mupa Kg/m
808.647.9
10010.69.82
12013.412.1
14016.014.5
16018.817.0
18022.019.7
20025.322.8
22029.426.6
24033.230.2
26037.9
27035.2
28041.8
30046.244.4
32059.5
33053.2
35060.6
36061.2
38063.1
40071.872.2
مقایسه وزنی ناودانی unp و upa

تفاوت ناودانی upa و unp از نظر قیمتی

از دیگر تفاوت‌های ناودانی upa و unp مربوط به قیمت آن دو است. افزایش وزن ناودانی unp و عدم تولید چشمگیر آن در کشور ایران، موجب بالا رفتن هزینه این ناودانی شده است. به‌طوری‌که استفاده از ناودانی‌های unp در پروژه‌‌های شخصی و کوچک به هیچ وجه صرف ندارد و فقط در ساختمان‌های بزرگ و پروژه‌های صنعتی سنگین، کاربرد دارد.

تفاوت ناودانی upa و unp از نظر استاندارد

همان‌طور که قبلاً گفتیم، ناودانی unp تحت استاندارد DIN-1026-1 تولید شده است ولی ناودانی upa تحت استاندارد DIN-1026-2 ساخته می‌شود. الزامات ارائه شده در این استانداردها با یکدیگر فرق دارد. این خود باعث تفاوت‌هایی در خواص مکانیکی و ساختاری ناودانی‌های upa و unp می‌شود. این مسئله نیز یکی دیگر موارد تفاوت ناودانی upa و unp است.

تفاوت ناودانی upa و unp از نظر ظاهری

مهم‌ترین تفاوت ظاهری بین ناودانی‌های upa و unp این است که در ناودانی unp بال‌ها به‌صورت مخروطی هستند و لبة بال‌ها هم گرد است. ولی در ناودانی‌های upa بال‌های ناودانی با هم موازی اند و ضخامت بال در طول آن یکسان است. تفاوت در شکل سطح مقطع این دو نوع ناودانی را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

تفاوت ناودانی upa و unp از نظر مقاومت و استحکام

مورد بعدی تفاوت ناودانی upa و unp مربوط به استحکام این دو است. به این دلیل که وزن و ضخامت بال‌های ناودانی unp از upa بالاتر است، می‌توان این گونه برداشت کرد که استحکام و مقاومت unp هم بالاتر است. این تفاوت در مقاومت، باعث می‌شود تا ناودانی unp برای استفاده در پروژه‌های حساس و سنگین، قابل اعتمادتر از ناودانی upa شود. باید توجه داشت که در گزینش نوع و سایز پروفیل مورد استفاده، درصورتی‌که محدودیت ابعاد وجود نداشته باشد، می‌توان از ناودانی upa به‌جای unp استفاده کرد. به این شکل که ناودانی upa با یک سایز بزرگ‌تر، ویژگی‌های مکانیکی شبیه به ناودانی unp با یک سایز کوچک‌تر را دارد.

قیمت ناودانی upa

جمع‌بندی

به‌غیراز ناودانی‌هایی از جنس آهن، ناودانی‌های دیگری هم موجود هستند؛ البته به‌اندازه این دو ناودانی کاربرد ندارند. تفاوت‌های ناودانی‌های upa و unp موجب می‌شود تا بتوان از آن‌ها در مصارف مختلف و صنایع گوناگونی استفاده کرد. ناودانی‌ها جزء پروفیل‌های پرکاربرد در ساخت‌وساز و صنعت محسوب می‌شوند. دو نوع متداول ناودانی در بازار، ناودانی‌های upa و unp هستند.

در این مقاله ما به بررسی تفاوت ناودانی upa و unp پرداختیم و این دو محصول را از جنبه‌های مختلف وزنی، کاربری و استحکامی با یکدیگر مقایسه کردیم.انتخاب دقیق نوع پروفیل، نیاز به دانش بالای مهندسی و طراحی دارد. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان با استفاده از شماره‌های درج شده در سایت با کارشناسان آهن یار تماس بگیرید. قیمت انواع نبشی و ناودانی، مثل قیمت ناودانی upa و قیمت ناودانی unp را نیز می‌توانید با کمک جدول قیمت بروز دریافت کنید.

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی